9 tipov ako ovládnuť umenie vyberania darčeka

Posted on Posted in Ako darovať

Dávanie darčeka je omnoho viac ako len fyzická výmena objektov – je to spôsob komunikácie a posielanie správy obdarovanému. Keď sa naozaj zamyslíte nad výberom darčeka a  vyberiete naozaj dar, ktorý bude niečo znamenať, stane sa prianím šťastia obdarovaného.

Na druhej strane, chabo vybratý darček môže vyslať správu nevhodnú až urážlivú správu. (Dúfame, že ste nikdy neboli príjemcom ročného predplatného v posilke, ktoré ste vôbec nechceli!)

Počas celého roka, pokúšanie sa o výber perfektného darčeka, ktorý bude vyjadrovať, ako veľmi pre vás daná osoba niečo znamená, môže byť veľmi únavné a frustrujúce: nikto nemá rád bezcieľne potulovanie sa po nákupnom centre deň pred oslavou, alebo ešte horšie, v daný deň oslavy, s tým, že očakáva náhlu inšpiráciu, ktorá sa aj tak nedostaví.

Avšak v skutočnosti, každý môže darovať dômyselne premyslený darček – stačí trochu vnímavosti a kreatívnosti. S týmito Top 9 tipmi pre zvládnutie umenia výberu darčeka, budete pripravený prevziať cenu za „Najlepší darovaný darček“ na vašej najbližšej príležitosti.

 

1. Darujte pozorovaním

Prvé pravidlo je pozorovanie: tí, ktorý ovládajú umenie darovať, sú vnímavý na ich priateľov a milovaných, na ich záľuby, obľúbené veci a dávajú pozor na to, čo hovoria. Ľudia neustále jemne naznačujú, čo majú a čo nemajú radi. A často práve keď to najmenej čakáte! Páčilo by sa im niečo užitočné, alebo by dali prednosť niečomu dekoratívnemu? Niečo do domu, alebo niečo pre nich samých?

Zároveň si musíte uvedomiť, že nie vždy si daná osoba vypýta darček. Niekedy si ani neuvedomí, že ho potrebuje, až kým ho nedostane. Preto uvedomenie si vecí, ktoré by im uľahčili život, alebo vecí, ktoré potrebujú nahradiť, je kľúčové k vybratiu unikátneho darčeka.

 

Napríklad, vaša sestra, ktorá sa práve presťahovala do nového domu, ocení pár vhodne zvolených dekorácií. Alebo váš neustále zaneprázdnený priateľ určite rád prijme relaxačný pobyt.

2. Darujte podľa osobnosti

Kúpenie darčeka, bez zváženia osobnosti daného človeka, je istým prostriedkom ako zažiť trápne ticho, či trápnu chvíľu pri rozbalení darčeka. Ale, darovanie darčeka, ktorý sa bude hodiť ku osobnosti príjemcu určite vyšle správu, že sa staráte a uvedomujete si jedinečnosť a podstatu daného človeka. Ženy ktoré udávajú smer v móde určite ocenia iné darčeky, ako milovníci fitness. Váš priateľ, ktorý miluje cestovanie, môže oceniť koženú tašku, či púzdro na doklady, kým vašeho priateľa, ktorý miluje hostiť, môže potešiť nová sada riadov.

 

Gift by Personality

3. Darujte pre šťastie

Na mnohých príležitostiach, ako je kolaudácia bytu, či maturitná/ vysokoškolská oslava ukončenia štúdia, by ste mohli zvoliť darček, ktorý by mal priniesť šťastie príjemcovi (krabička plná koláčikov šťastia sa nepočíta!) Vymedzte si čas a preskúmajte rôznu symboliku, či prastaré mýty, ktoré sú spájané s prinesením šťastia, a inšpirujte sa! Hviezdny kameň, achát, či sova prinášajú šťastie, kým tyrkys, peridot alebo žaba pomáhajú pri liečení.5. Podľa záujmov

4. Záujmy a koníčky

Hobby vašich priateľov či rodiny vás tiež môže zaviesť tým správnym smerom. Sú záhradkári, chodia na ryby, alebo zbierajú mince? Podarovanie niečoho z týchto oblastí je pekný spôsob, ako im ukázať, že ste si všimli a oceňujete jeho, či jej unikátny koníček.

Avšak trik je v tom, že to nesmiete prehnať. Ak každý vie, že vaša kamarátka miluje slony, šanca, že bude mať doma toľko vecí zo sloniou tématikou, že sama nebude vedieť, čo s nimi, je vysoká. Musíte myslieť „outside the box“, teda tak, že vymyslíte niečo unikátne a originálne, ako napr. sponzorovanie starostlivosti slona v jej mene, alebo nájdenie slonej sochy, ktorá bude naozaj unikátna.

Give by niche interest or hobby

5. Handmade darčeky

Unikátne darčeky , ktoré sami vytvoríte, sú veĽmi významné, pretože ukazujú, že ste na nich strávili určitý čas, energiu a kreatívnu náladu. Možností ručne robených darčekov je nekonečne veľa a môžete sa inšpirovať takmer z každej strany – obchodov, internetu, aplikácií. Ručne robené kupóniky, pečené sladkosti, koláče, oblečenie, či krabica plná milých prísloví, porekadiel a viet, na zlepšenie nálady, sú často omnoho viacej cenené, ako len kúpený darček, pretože sú v nich aj spomienky, ktoré ste spolu zažili.

Ak sa rozhodnete darovať ručne robený darček, je veľmi dôležité zvážiť komu darček chcete darovať – jedna vec poteší každého inak. Otec sa určite nepoteší ručne robenému tanieru, akoby sa potešil niekto iný.

6. Astrológia

Inšpirujte sa astrológiou a Znameniami zverokruhu. Astrologický darček môže byť veľmi zaujímavým a ceneným darčekom, špeciálne, ak to vaša kamarátka rada sleduje. Vaša vďačná, módne oblečená kamarátka v znamení Panna, určite rada prijme jemný šperk, či drahý sveter, kým vaša analyticky založená karátka v znamení Váh bude preferovať niečo, čo ju zaujme hlavne z tej intelektuálnej stránky, ako napríklad denník, či hlavolam.

 

7. Darček podľa narodenia

Aj keď váš darček nie je na oslavu narodenín, dar podľa roku, mesiaca alebo dňa narodenia, je výborný spôsob výberu, ak chcete vybrať niečo z hlbším významom. Hovorí sa, že nosenie vašeho kameňa podľa mesiaca narodenia, prináša šťastie, zdravie, prosperitu a pripomína vám, kto naozaj ste.

 

Give by birthday

8. Darujte váš čas

Materiálne veci sú výborné nápady, no každý z nás potrebuje z času na čas, pomocnú ruku. Ponúknite stráženie detí či domácich miláčikov na jeden večer, či pár dní, aby mal príjemca voľný čas sám pre seba. Alebo ponúknite im pomoc pri ďalších opravách domu, či vylepšeniach bytu. Máte talent na výbornú masáž, alebo chutne varíte? Navrhnite im, že ich to naučíte, či predvediete. Nič im viac neukáže, že sa staráte, ako zdieľanie vašich schopností s ostatnými.

9. Dajte zážitok

Zážitky sú tiež výborné, nemateriálne darčeky, hlavne ak váš milovaný/á zbožňuje chodenie von. Zážitok môže byť hocičo, od adrenalínového skákania padákom, cez chodenie spolu na rôzne hodiny tanca, členstvo v lokálnom múzeu, či organizácií. Opäť záleží iba na tom, čo má osoba, ktorú mienite obdarovať, rada a aké má záujmy.

Významné darčeky sú tie najlepšie

Je mnoho možností, ako ukázať prostredníctvom darčekov vašej milovanej osôbke, ako vám na nej záleží. Hlavne sa neuspokojte iba s darčekom, ktorý je výsledkom vašeho nákupu na poslednú chvíľu. Nájdite pre ňu/neho, ten správny darček, ktorý ponesie viac ako len prekvapenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *