1

Analýza farieb 4 ročných období

Posted on Posted in Móda

Často sa vám stáva, že aj napriek tomu, že vám tričko či iný kus oblečenia sedí, no aj tak v ňom nevyzeráte podľa svojich predstáv? Oblečiete si ho, a zrazu vyzeráte akoby ste tri dni nespali, zostarli o minimálne desať rokov a tri týždne nejedli? Je to práve výberom farby daného kúsku oblečenia. Naozaj je to tak? Áno, jednotlivé odtiene farieb s vami dokážu neskutočné divy.

Správne farby vám zvýraznia farbu a lesk oči, podtrhnú vám farbu pleti a lichotia perám. No ako ich správne určiť? Pomocou Analýzy farieb 4 ročných období.

Analýza farieb 4 ročných období

V minulosti sa farbami zaoberali viacerý psychológovia a hlavne maliari. S odlišovaním farieb začal nemecký filozof Johann Wolfgang von Goethe, ktorý si uvedomil spojitosť medzi farbami a vytvoril „Psychológiu farieb“. Neskôr si švajčiarsky profesor a maliar Johannes Itten všimol, že určité spojenia farby vlasov, očí a oblečenia zvýrazňuje celkový dojem maľovaných potrétov a vytvoril 4 palety farieb, podľa jednotlivých ročných období.
Neskôr kalifornská teoristka farieb Suzanne Caygill spojila predchádzajúce poznatky a vytvorila teóriu, že Ľudia v sebe nesú určité genetické znaky, ktoré určujú farbu a podtón pleti. Nakoniec Carolov Jackson vzal Caygillovej teóriu, a zjednodušil ju na dodnes známu analýzu. Vďaka tejto analýze, dokážete veľmi ľahko a jednoducho určiť, ktorá sezóna a farebná paleta je práve tá vaša!

Krok č. 1 Určite či ste STUDENÝ alebo TEPLÝ typ

Prvý krok je najťažší. V podstate, sa musíte zamerať na farbu vašej pleti, aby ste objavili podtón, ktorý vám dáva definíciu vašeho vzhľadu.

Podtón pokožky je určený troma elementami: hemoglobínom, karoténom a melanínom. Kým farba pokožky sa dá ľahko zmeniť pomocou opaľovania, kvôli chorobe, či krvnému tlaku, podtón je definovaný genetikou a nikdy sa nezmení.

Určite si podtón vašej pleti pomocou jedného z testov:

 • Základný test
  Najľahší a najpresnejší test zahŕňa použitie dvoch podkladových krémových make – upov (jeden s nádychom ružovej farby, a druhý s nádychom žltej)Ultimate Foundation Test,a to tak, že aplikujete tenkú vrstvu jedného make – up na jedno líce a druhý na druhé. Nakoniec, sa pozorne zahľadte, a preskúmajte ktorý z make – upov prirodzene splynul s farbou vašej pokožky. Ten ktorý lepšie splynul, je vaša farba.
  Ružová znamená STUDENÚ, žltá znamená TEPLÚ. Je to veľmi jednoduché. 
 • Zlato/Strieborný test

Gold Silver Test

Vezmite jeden kus zlatej a jeden kus striebornej látky alebo papiera. Položte ich každý na jednu z vašich rúk. Tiež vyskúšajte vnútornú stranu ruky alebo inú časť vašeho tela, ktorá je zriedka vystavená slnečnému svetlu (aj počas leta). Všimnete si, že jedna z nich opäť prirodzene splynie s farbou vašej pokožky, kým pri tej druhej vaša pokožka bude vyzerať škvrnito a nerovnomerne.

Strieborná znamená STUDENÚ, a zlatá TEPLÚ. Opäť je to veľmi jednoduché. 

Tipy: Ak chcete, aby test fungoval, uistite sa že miestnosť je osvetlená prirodzeným svetlom. Umelé môže skresliť výsledky.
Ak použijete na test látku, dbajte na jej dostatočnú dĺžku, aby pokryla väčšiu plochu vašej pokožky. Pri použití papiera zas dajte pozor na jeho veľkosť. Mal by byť taký veľký, aby sa vám naň zmestili obe dlane.

 • Žilový test
  Tento test je dosť priamočiary. Jednoducho sa pozrite na farbu vašich žíl na vašich zápästiach. Sú viac domodra, alebo dozelena? Vein TestOpäť pri teste dbajte na osvetlenie miestnosti prirodzeným svetlom. Tiež neskúšajte test po solárnom alebo hlbokom opálení, sťažuje to správne určenie typu.

Zelená znamená TEPLÚ, modrá STUDENÚ.

Green veins mean WARM, blue mean COOL.

Ak ste použili jeden konkrétny test, alebo všetky, od zistenia vašeho typu vás delí iba krôčik.
V tomto bode:

 • Studený podtón znamená, že ste LETNÝ alebo ZIMNÝ typ
 • Teplý podtón znamená, že ste JARNÝ, alebo JESENNÝ typ.

Krok č. 2 Určite či ste JASNÝ  alebo TMAVÝ typ

Definujte jas (jasný alebo tmavý) vašich očí a vaše prirodzenej farby vlasov.

STUDENÝ TYP
Oči a vlasy = Tmavé –> Zimný typ

winter type characteristics
Oči a vlasy = Jasné –> Letný typ

summer type characteristics

TEPLÝ TYP
Oči a vlasy = Tmavé –> Jesenný typ

autumn type characteristics
Oči a vlasy = Jasné –> Jarný typ

spring type characteristics

Krok č. 3 Nájdite tie správne farby

Ak už viete, ktorý ste typ, najlepšia časť analýzy 4 ročných období začína – určenie vašej palety farieb.

 

Farebná paleta pre ZIMNÝ TYP

color palette winter type

Zimné typy by mali nosiť výrazné a čisté farby ako bielu, čiernu, námornícku modrú, červenú a šokujúcu ružovú. Pre jemnejšie farby by ste skôr mali zvoliť ľadové odtiene ako pastelové farby. Vyhnite sa bézovej, oranžovej a zlatej.

Extra typy:
Vo vašom outfite skombinujte maximálne 3 farby.
Odvážte sa nosiť kontrastné farby ako je biela a čierna. Ste jediný typ, ktorý v týchto farbách vyzerá veľmi dobre, preto to využite!
Vo šperkoch, strieborná je vaša farba. Nepreháňajte to s nimi, a ani s inými doplnkami.

 

 Farebná paleta pre LETNÝ TYP

color palette summer type

Letné typy by mali zvoliť pastelové a jemné, neutrálne farby s ružovými a modrými podtónmi. Levanduľová, tmavošedá, pudrovoružová a pudrovomodrá sa veľmi hodia práve letným typom. Vyhnite sa čiernej a oranžovej.

Extra typy:
Noste veľa striebornej a skúšajte rôzne doplnky.
Pre priateľský a zrelaxovaný vzhľad, zvoľte pastelové farby.

 Farebná paleta pre JESENNÝ TYP

color palette autumn type

Jesenné typy by si mali vyberať tóny s podtónmi zlatej, ako béžová, oranžová, zlatá, tmavo hnedá až po farbu ťavej srsti. Vyhnite sa farbám s modrými odtieňmi, ako napríklad námorníckej modrej.

Extra tipy:
Používajte veľa farieb, experimentujte so šperkami, buďte odvážna!
Najlepšia farba pre šperky a bižutériu je zlatá.
Na vyjadrenie kreatívnosti, mixujte farby. Uistite sa, že kombinujete farby ktoré sa k sebe hodia a dopĺňajú sa, ako napríklad zelená a červená.

Farebná paleta pre JARNÝ TYP

color palette spring type

Jarné typy môžu nosiť teplé farby, ako je ťavia farba, broskyňová, zlatožltá a zlatohnedá. Vyhnite sa tmavým a matným farbám. Nenoste bielu a čiernu.

Extra tipy:
Nepreháňajte to so šperkami.
Noste zlato a zlaté farby.
Svetlé farby na vás vyzerajú najlepšie.
Noste červené farby na podškrtnutie vašich osobných čŕt. Modročervené tóny vyjadrujú asertivitu. Oranžovočervené by mali nosiť tí, ktorí sú živý a energetický.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *