martial-arts-21

Bojové umenia

Posted on Posted in Šport

Nahneval vás šéf?  Vytáčajú vás vaši známi do neskutočných výšok? Hromadí sa vo vás zlosť a neviete, ako sa jej zbaviť? Alebo sa chcete naučiť brániť? Tak bojové umenia sú pre vás ako stvorené.

Mnoho ľudí si bojové umenia spája s lámaním dosiek alebo tehál holými rukami, a v horších prípadoch s nepodarenými, nízkorozpočtovými bojovými filmami, kde hrajú ázijský herci a lietajú vzduchom a pri tom rýchlo mávajú rukami alebo kopú nohami. Nie.  Takéto predstavy sú viac než mylné. Obrysy bojové umeniaPojem bojové umenia referuje na rôzne systémy tréningu boja, ktoré sú vo všeobecnosti navrhnuté za jediným účelom: fyzicky poraziť alebo odstrániť hroziace nebezpečenstvo vo forme súpera/ nepriateľa. V anglickom jazyku sú bojové umenia označované ako „martial arts“, kde slovo martial je odvodené z mena rímskeho boha, Marsa.

Typy bojových umení

Karate, Tae Kwon Do, Tai Chi… Cudzie slová, ktoré predstavujú rôzne bojové umenia. No ako si vybrať? Môžeme rozdeliť na 6 kategórií  – Stand-up alebo nápadné štýly, úchopové štýly, hádzajúce „ takedown“ štýly,  štýly využívajúce zbrane, nízke štýly a MMA – hybridné štýly.

Stand – up štýly – Box, Krav Maga, Karate, Tae Kwon Do, Kungu Fu.

Úchopové  štýly –  Brazílske Jiu Jitsu, Ruské Sambo, Wrestling

Takedown štýly – Aikido, Judo, Shuai Jiao

Štýly využívajúce zbrane – Kobudo, Kendo,

Nízke alebo Meditatívne štýly – Tai Chi,

MMA – hybridný štýl

Každý zo štýlov je jedinečný, má svoju históriu, svoje učenie a techniky. Nie je to iba lámanie dosiek holými rukami, ale aj spôsob ako sa naučiť sebakontrole a smerovaniu emócií ako sú hnev alebo agresivita. Keď si vyberiete  ktorýkoľvek z nich, naučíte sa viac, ako len techniky boja.

Základné vybavenie

kimono, bojové umenia, biele kimonoAko aj iné športy, aj bojové umenia vyžadujú určité vybavenie, alebo špecifické oblečenie. Už pri prvých tréningoch budete potrebovať kimono. Nemyslí sa hodvábne kimono, aké majú japonské gejše, ale jednoduché kimono, z hrubšej tkaniny, skladajúce sa z horného dielca a nohavíc. Väčšinou sú v bielej alebo čiernej variante. A prečo práve takýto typ oblečenia? Jednak to vychádza zo starých tradícií, ale hlavne kvôli praktickosti. Pri vyučovaní rôznych chvatov a hlavne prehodení, je dôležité, aby oblečenie bolo pevné, aby sa človek mohol poriadne zachytiť a zjemniť dopad.opasok, bojové umenia, biely opasok, žltý pás, oranžový, zelený, modrý, čierny, červený pás

Ako ďalšie budete potrebovať pás. Jednotlivé štýly majú rôzne farebné stupne, ktoré vyjadrujú dosiahnutú znalosť učenia a techník. Najvyšší sensei (jap. učiteľ) má väčšinou čierny, zatiaľ čo začiatočník má biely.

Bojové umenia sa trénujú na boso, takže žiadna špeciálna obuv nie je potrebná. 🙂

Tréningové doplnky

KLapa veľká, Lapa, bojové umenia, tréning, údery, kopyeď už prídete do dojo (opäť japonský výraz, označujúci miesto kde sa trénujú bojové umenia),  čo je často obyčajná telocvičňa, stretnete sa aj s tréningovými pomôckami ako sú boxovacie vrecia, a veľké a malé lapy. Sú to penové pomôcky, potiahnuté odolným materiálom, s popruhmi na zadnej strane na lepší úchop. Na nich sa najlepšie naučíte udierať a kopať, bez strachu, že zraníte niekoho iného.

Čím budete pokročilejší, tým sa bude boj intenzívnejchrániče predkolien, chrániče, bojové umenia, boj, ší, a budú potrebné ďalšie pomôcky, ako suspenzor, chrániť zubov, či chrániče predkolien a prehliavkov. Preto nepodceňujte dobré vybavenie, inak to môže skončiť, bolestivými modrinami.

Či už si vyberiete štýl zameraný na údery a kopy, alebo skôr meditáciu, obohatí vás to v každom smere, aj napriek tomu, že sa vám to bude najprv zdať možno trochu zvláštne alebo divné. Nebráňte sa tomu a vyskúšajte to.  Nikdy neviete, či v tom náhodou nenájdete svoju novú vášeň. 😉

V ďalšej časti rozoberieme podrobnejšie jednotlivé štýly.

Inšpirácie na: http://shop.krko.sk/sport, http://shop.krko.sk/treningove-pomocky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *