Bontón, spoločenská etiketa

Ako sa prejsť spoločenskou udalosťou, krok za krokom

Posted on Posted in Nezaradené

Po dlhom čase vám prišla pozvánka na spoločenskú udalosť, a vy váhate, či tam ísť alebo nie? Ponúkame vám tipy, ako prejsť celou akciou bez spoločenského faux pas.

Posledné články (Bazénová pártyZáhradná pártyAlica v krajine zázrakovDegustácia vína a Grilovačka) sme písali o rôznych druhoch osláv, ktoré môžete zorganizovať. Boli zamerané na pozvanie, jedlo, pitie, dekorácie… Avšak nepísali sme, čo robiť, ak sa ocitnete na druhej strane – na strane pozvaného.

Ísť, či neísť?

Ak dostanete pozvánku, poprípade si niekto dá námahu, a pozve vás osobne, určite neodmietnite. Ak sa vám daný dátum nehodí, snažte sa dohodnúť si iný deň. Rozhodne neodmietajte pozvania od významných ľudí, ako je napríklad šéf.

Čo si obliecť?

V prvom rade si musíte uvedomiť vážnosť stretnutia. Je udalosť na ktorú ste pozvaný viac formálna ako svadba, oslava jubilea svojho nadriadeného, alebo viac neformálna (rodinná oslava narodenín, oslava či posedenie s priateľmi)? Stretnete sa so  šéfom? Alebo ide o posedenie s kamarátmi  pri káve? Je na pozvánke uvedený dresscode?

Ak sa zúčastníte formálnejšej oslavy, na pozvánke budete mať určený dresscode. Uvádza sa väčšinou pre mužov, žena má podstatne viac možností, zladiť sa partnerom. Predpísané oblečenie je nutné dodržať. V podstate tu neexistuje kompromis.Výnimkou sú umelci, ktorým sociálna rola prikazuje vymykať sa zo spoločenského predpisu. Svoje umelecké dielo totiž prezentujú aj oblečením.

Pri menej formálnej oslave, si môžete dovoliť viacej uvoľnenejší štýl. Volíme oblečenie bez kravaty, ale nezabúdame na sako.

Dresscode, business woman, nohavicový kostým, Dresscode, business woman, blúzkaDresscode, business woman, nohavicový kostým,

Sivý nohavicový kostýmBiela blúzkaČierny nohavicový kostým

Pri stretnutiach by hlavne ženy mali dbať na svoje oblečenie. Nesmie byť vyzývavé, odhaľujúce. Dĺžka sukne by mala byť po kolená, aj počas letných mesiacov. Vylúčte príliš vyzývavý dekolt a šaty odhaľujúce ramienka podprsenky, či šaty s príliš úzkymi ramienkami. Do spoločnosti je tiež nevhodné príliš tesné oblečenie, minisukne, krátke nohavice či rifle. Pôsobí to neúctivo a rušivo.
Ak sa rozhodnete obliecť si blúzku, nezabudnite, že by nemala byť z priesvitného materiálu a určite noste také, ktoré budú mať rukávy o čosi dlhšie ako sú vaše plecia.

Nie len šaty vytvárajú vzhľad. Určitú časť vašej pozornosti venujte aj doplnkom a kabelke. Platí jednoduché pravidlo: „Menej je viac,“ preto to zo šperkami nepreháňajte. Vhodné sú doplnky z drahých kovov a materiálov a chirurgickej ocele,  naopak, materiál ako drevo alebo plast nemá v spoločnosti miesto.

Čo sa týka pánov, u nich je to jednoduchšie. Po 18 hodine sa má nosiť čierny oblek, doplnený košeľou v jednej farbe a šnurovacími topánkami.

Pánsky oblek, dresscode, bontón Pánsky oblek, dresscode, bontón

Čierny oblek s pásikmiČierny oblek

Ako sa správať?

Už pri príchode musíte dodržiavať prvé pravidlo z etikety, a to, že mali by ste prísť 10 minút neskôr ako je uvedené na pozvánke. Rozhodne sa nesnažte prísť skôr, tým by ste iba zaskočili hostiteľa. Tým, že prídete neskôr mu dávate cenné minúty naviac, na doladenie posledných detailov.

Vaše prvé slová by mali byť pochvala, či už zariadeného interiéru, dekorácií na stole alebo na stenách.

Často sa stane, že na oslave nebudete poznať každú osobu. Avšak to vám nesmie brániť v nadviazaní konverzácie s nimi a  zoznámenie sa s nimi. Snažte sa zapadnúť, neizolovať sa od ostatných.

Ak je v rámci udalosti zahrnutá aj večera/ spoločné posadenie sa k stolu prvá si usadá hostiteľka, potom partnerka hosťa, hosť a nakoniec hostiteľ. Ako hostia by ste nemali ostýchať pri užívaní si ponúkaného jedla, no je potrebné prispôsobiť svoj apetít ponúkanému množstvu jedla a pitia. Vyhnite sa prejedaniu sa a prílišnému popíjaniu alkoholu.

Na oslavu sa nevodia deti a ani zvieratá, ak ste si to vopred nedohodli s hostiteľom/hostiteľkou.

Napriek príjemnému tráveniu času na oslave, musíte vedieť kedy odísť. Občas vám ten správny moment naznačí sám hostiteľ. Nesnažte sa za každú cenu zostať ako posledný, ale zároveň neodchádzajte ako prvý.

Aký darček doniesť?

Prinesenie daru je jedným zo základných úloh, ktoré máte, ako pozvaný hosť. Pri jeho vyberaní si premyslite aký máte vzťah ku príjemcovi, čo má rád, aký má životný štýl a pod. Vyhnite sa kupovaniu žartovných predmetov, za ktoré by sa dotyčný mohol hanbiť pred ostatnými hosťami.Môžete ich zvoliť na oslavu s priateľmi v bare, ale na formálnejšie oslavy určite nepatria. Tak isto dbajte na veľkosť, nie vždy je veľký dar vhodný, môže priviesť hostiteľa do rozpakov a zahanbiť ostatných hostí, ktorý neboli až tak štedrý.

Darček musí zaujať už svojím obalom/ spôsobom zabalenia. Odrazí to skutočnosť, že ste venovali určitý čas a pozornosť aj na zabalení darčeka. Samozrejme, do daru vkladáme ručne písanú vizitku a blahoželaním. Pomáha to v orientácií hostiteľa, pri prijatí veľkého počtu darov. Nezabudnite ešte pred zabalením darčeka odstrániť všetky cenovky.

K daru náleží aj kytica. Pre mužov nie je potrebná, no pre ženy je nevyhnutná. Kvetinu nedávame balenú v papieri z kvetinárstva. Neznamená to však, že z kvetov odstraňujeme ozdobné celofány a ozdobné papierové manžety, tie sú súčasťou kytice.

Ak nepoznáte obdarovanú osobu, voľte formálnejšie darčeky, ako je fľaša dobrého vína alebo luxusné písanie súpravy.

formálny darček, víno, bontón formálny darček, víno, bontón stojan na víno, bontón, darček

Rulandské modréNeronetiStojan na víno

Informácie sme čerpali z Spoločenská etiketa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *