Old metal sign with the inscription Garden Party

Záhradná párty

Posted on Posted in Dekorácie, DIY - Urob si sám, Jedlo, Oslava

Či už vlastníte veľkú, alebo malú záhradku, treba tento kúsok zelene využiť. A ako sa lepšie využije ako na posedenie s priateľmi, či usporiadanie svadobnej hostiny? 

Záhrada je vždy veľmi obľúbeným miestom na usporiadanie rôznych akcií. Umožňuje hosťom opustiť steny altánku a prejsť sa zeleným okolím, nadýchať sa čerstvého vzduchu a vychodiť sýtu večeru, aby si neskôr mohli dať zákusok. Navyše, otvorené priestranstvo, s modrou oblohou miesto stropu, pomáha relaxovať, a prinútiť myseľ, aby si koňecne oddýchla a prišla na iné myšlienky.

Záhradné slávnosti sme rozdelili na dve skupiny: formálne neformálne. 

Formálna

Svadobná hostina, promócie, oslava okrúhlych narodenín… Všetky tieto príležitosti znamenajú zhromaždenie väčšieho počtu hostí, vo veľkej sále s veľkými stolmi, blýskavými príbormi a veľkou výzdobou. Avšak ak chcete mať niečo menej tradičné, zvoľte pohostenie v záhrade – Záhradnú párty (Garden party). Mnohé eventové agentúry ponúkajú počas letných mesiacov možnosť pohostenia v prírode, alebo usporiadania záhradnej párty, čo je ideálny nápad, pretože je to možnosť byť na čerstvom vzduchu, namiesto tlačenia sa v miestnosti. Avšak, ak vlastníte veľkú záhradu, máte príležitosť usporiadať tieto formálne akcie doma.

Popri zostavovaní zoznamu hostí, je potrebné zaobstarať stoly a altánok, ktorý bude hostí pred výkyvmi počasia, či už bude svietiť slnko, alebo jemne popŕchať. Rôzne firmy prenajímajú práve tieto veci, s ponúkanými službami dopravy, montáže a demontáže. Od tohoto bodu, sa môžete začať činiť.
Určte si tému a snažte sa v nej, pri vytváraní celej atmosféry a dekorácii, zostať. Zároveň sa snažte neprekombinovať moc farieb, nevytvoriť a neozdobiť miesto príliš veľkým počtom dekorácií; bude to pôsobiť preplneným až stiesneným dojmom.

Zamerajte sa na detaily – choďte postupne, Najprv výzdoba stolov. V prvom rade sa zamerajte na obrusy, ktoré budú na stoloch, a dekoratívne látky, ktoré sa pokladajú cez stred stola.  Dekorované, alebo naopak, biele taniere? Ak dekorované, budú sa mi hodiť do témy, do farieb, ktoré som zvolil/a? Biele, alebo jednofarebné taniere sú jednoduchšia voľba, pretože nebudú kontrastovať voči hlavnej téme. Príbor musí byť naleštený, poháre na prípitok, víno, vodu by mali byť bez škvŕn. Servítky môžete poskladať zo zaujímavých tvarov, alebo ich zviazať (stužky, pásky, štipce… Akákoľvek drobnosť bude len plus).
Medzi rozostavané taniere a poháre, môžete dať malé vázičky s čerstvými kvetinami, sviečky v malých kahancoch, tanieriky s koláčikmi a slanými pochúťkami.

69dbda591d4b316be63175d80a171847 Svadobná hostina stoly, dekorácie, Záhradná party

Keď je už výzdoba stolov vybavená, presuňte sa na výzdobu altánku a okolitej záhrady. Je opäť na vás, na vami zvolenej téme a preferenciách. Ozdobné kytice priviazané na stĺpoch altánku,  sklenené pomaľované guličky visiace zo stropu, svetielka, ktoré budú svietiť, keď sa zvečerí. Zoberte si na pomoc internet, ten sa nápadmi priam hemží. 😉

Záhradná párty, dekorácieVodopád kvetín, dekorácie, záhradná párty

Neformálna

Ak máte iba malú záhradku, nezúfajte. Na stretnutie s najbližšími priateľmi je ako stvorená. Už samotný priestor vytvára intímny dojem, ktorý s pridaním pár dekorácií bude ideálny na večerné posedenie pri vínku a iných dobrotách. Navyše, tým, že je záhradka iba vaša, môžete dať voľný priebeh fantázii a vyblázniť sa.

Či už chcete usporiadať záhradnú párty sami, alebo s kamarátkou/kamarátom, je dôležité si nenechávať všetky veci na poslednú chvíľu. Začnite plánovať skorej, vyhnete sa zbytočnému stresu a komplikáciám.

Prvým krokom je vždy výber miesta, času a listu pozvaných. Pri výbere dátumu dbajte na dostatočný časový rozostup, aby sa hostia mohli podľa určeného dátumu zariadiť. Tým predídete tomu, že polovička pozvaných nebude môcť prísť.
Tip: Pozvite svojich hostí tradičným spôsobom, prostredníctvom papierových pozvánok. Zaručene to bude mať pozitívnu odozvu.

Pozvánky, DIY, záhradná párty
Ručne robené pozvánky vždy milo prekvapia.

Druhým krokom je výber jedál a nápojov, ktoré sa budú servírovať. Zodpovedajte si na otázky typu: ‘Prídu hostia na obed, alebo skôr na večeru?’, ‘Aké máme preferované jedlá’?, ‘Oplatí sa mi variť, alebo si niečo objednáme?’, ‘Čo budeme chcieť piť?’ a mnoho ďalších. Zapojte do plánovania pozvaných kamarátov, viac hláv, viac rozumu.

Záhradná párty jedlo, pitie,
Nemusíte variť a piecť podľa zložitých receptov. Stačia aj jednoduché recepty, a následné naaranžovanie.

184116-300x200-finger-food-buffet

 

 

Keď máte spísaný zoznam surovín na prípravu pohostenia a nápojov, je dobré sa zamyslieť aj nad dekoráciami. Malé čajové sviečky, kvety plávajúce v miskách z vodou, žiarovky zavesené na stenách, alebo v korunách stromov, či vetvičkách kríkov. Drobné dekorácie, ktoré rozjasnia a spestria atmosféru posedenia. Opäť závisí, v akej téme bude vaša párty, a či si zvolíte dekorácie nakúpiť, alebo vyrobiť. V oboch prípadoch sa snažte výber prispôsobiť aj podľa seba, aby sa nestratil váš osobitý podpis.

Záhradná párty, menu, dekorácie nápady, DIY
Urobte menu, aby hostia vedeli, čo sa bude podávať.

 

Dekorácie, Záhradná párty, zábava
Neskorá večerná zábava – Hádzanie fosforeskujúcich krúžkov na kolík.

 

Záhradná párty, dekorácie nápady, nápoje,
Zabráňte otravnému hmyzu dostať sa k vašemu nápoju.

 

Záhradná párty, dekorácie nápady, staré plechovky od farieb,
Využite staré plechovky od farby, a premeňte ich na krásne lampy.

 

Záhradná párty, dekorácie nápady, DIY, jedlo
Ak budete mať otvorený oheň, stačí zobrať dlhšiu lyzičku, podržať v blízkosti ohňa, a čokoládové fondue je na svete.

 

Vyrežte vnútro pomaranča, a získate krásnu misku, na podávanie zmrzliny.
Vyrežte vnútro pomaranča, a získate krásnu misku, na podávanie zmrzliny.

Samotná príprava celej párty by sa mala začať deň, dva pred dohodnutým dátumom. Ozdobenie priestoru, príprava jedla a pitia , chladenie nápojov, a doladenie posledných detailov. Znie to ľahko, ale vždy sa môže niečo pokaziť, preto si nechajte aspoň malú rezervu na nečakané problémy a prekážky.Ak je vás viac môžete si prípravu rozdeliť na časti, tak urobíte viacej za polovičný čas.
Tip: Ak chcete vytvoriť útulnú a relaxačnú atmosféru, zakúpte jednu hojdaciu sieť, alebo rôzne taburetky, či vankúše.

Hojdacia sieť pre jedného, Záhradná párty hojdacia sieť pre dvoch, hojdacia sieť, záhradná párty,

Hojdacia sieť pre jedného

Hojdacia sieť pre dvoch

červený sedací vak, záhradná párty, Sedací vak, Záhradná párty

Sedací vak

Červený sedací vak

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *